
Procedura na wypadek zagrożenia COVID-19 w zakresie zasad
i trybu zapobiegania zakażeniu i rozprzestrzenianiu się choroby
w Przedszkolu 28 w Gdyni
Podstawa prawna
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z dnia 20 marca 2020 r. Poz. 491)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021 poz.561)
Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 19 listopada 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej, innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59 oraz z 2020r. poz. 322, 394, 567 i 1337)
Oświadczenie Prezesa UODO, Motywem 49 RODO i art. 17 specustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem, zapobieganiem
i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 poz.374, 567,568) oraz wytycznymi MEN w sprawie pierwszeństwa w korzystaniu z opieki przedszkolnej w czasie trwania epidemii koronawirusa.
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela(Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 oraz
z 2021 r. poz. 4)
Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082)
Głównym celem procedury jest zapobieganie zakażeniu i rozprzestrzenianiu się COVID-19 oraz działania wynikające z pojawienia się zakażenia w placówce.
Osobą odpowiedzialną za wdrożenie procedury jest dyrektor placówki zaś osobami odpowiedzialnymi za realizację procedury pracownicy placówki. Niniejsza procedura opracowana jest w oparciu o wytyczne GIS oraz wytyczne MPiPS i MZ i jest na bieżąco aktualizowana.
I.
ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA W CZASIE STANU EPIDEMICZNEGO
-
Rodzice przyprowadzają do przedszkola dzieci zdrowe.
-
Zabrania się przyprowadzania do przedszkola dzieci, w których domach przebywa osoba chora na Covid-19 lub w kwarantannie.
-
Do przedszkola nie mogą być przyprowadzane dzieci z wyraźnymi objawami chorobowymi takimi, jak: podwyższona temp. ciała, kaszel, katar, zaburzenia jelitowo-żołądkowe, wysypka, zaczerwienione oczy, brak węchu i smaku, itp.
2. Rodzice są zobowiązani do przestrzegania zasady nieprzynoszenia przez dzieci żadnych zabawek i innych przedmiotów z domu.
3. Rodzice dzieci z grup Biedronek, Jeżyków, Misiów, Zajączków nie wchodzą do budynku przedszkola. Odprowadzają dziecko do przedsionka,
odbijają Kartę Mieszkańca i przekazują dziecko personelowi przedszkola. Dzieci po rozebraniu okryć wierzchnich zostają odprowadzone do
poszczególnych grup przez pracowników przedszkola.
4. Rodzic (jedna osoba) dziecka nowoprzyjętego z grup Żuczków i Lisków do 30.09. 2021 r. wchodzi do szatni (rodzic zaopatrzony w maseczkę)
i odprowadza dziecko do sali. Osoby w przestrzeni szatni zachowują dystans rodzic od rodzica i pracownika 1.5 m.
5. Rodzic (jedna osoba) dziecka z grup Biedronek, Jeżyków i Misiów (tylko nowoprzyjętego) wchodzi do przestrzeni wspólnej
(rodzic zaopatrzony w maseczkę) i odprowadza dziecko do sali. Zasada ta obowiązuje do 24.09.2021 r. Osoby w przestrzeni szatni zachowują
dystans rodzic od rodzica i pracownika 1.5 m. Z dniem 27.09. 2021 r. rodzice nie wchodzą do szatni.
6. Z dniem 01.10 rodzice dzieci z grup Żuczków i Lisków nie wchodzą do przestrzeni wspólnej przedszkola. Dziecko odbierane jest w przedsionku
budynku przez pracownika przedszkola, który po rozebraniu się dziecka odprowadza go do sali zajęć.
7. Dzieci odbierane są przy wejściu głównym. Podopieczni przyprowadzani są przez pracowników placówki – prosimy o zachowanie 2 m odległości
pomiędzy osobami oczekującymi.
8. Istotne informacje o stanie zdrowia, samopoczuciu podczas pobytu dziecka w danym dniu w przedszkolu możliwe jest wyłącznie poprzez zdalne
środki przekazu.
9. Rodzice są zobowiązani do podania aktualnych numerów telefonów i danych osobowych osób upoważnionych.
II.
ZASADY KORZYSTANIA Z PLACU ZABAW W CZASIE STANU EPIDEMICZNEGO
-
W szatni i podczas wychodzeniu na dwór stosuje się rotacyjność grup.
-
Dzieciom udostępnia się sprzęt sportowy i do zabaw ruchowych.
-
Dzieci korzystają ze stałych elementów wyposażenia placu zabaw.
-
Pracownicy placówki regularnie dezynfekują i czyszczą sprzęt z użyciem detergentu.
-
Obowiązuje zakaz wychodzenia z dziećmi poza teren placówki, np. na spacer.
III.
PLAN HIGIENY I DEZYNFEKCJI/ZASADY HIGIENY I DEZYNFEKCJI POMIESZCZEŃ PRZEDSZKOLA
-
Placówka pracuje według ustalonego planu/zasad higieny, które w okresie stanu epidemicznego zostały dostosowane do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
-
Do mycia rąk, mycia i dezynfekcji powierzchni płaskich i dotykowych stosuje się środki dedykowane do zwalczania COVID-19.
-
Obowiązkiem osoby zarządzającej placówką jest zapewnienie stałego dostępu do środków myjących i dezynfekujących oraz indywidualnych środków ochrony osobistej.
-
Na terenie placówki rozmieszczone są dozowniki z preparatem do dezynfekcji rąk oraz instrukcje prawidłowej dezynfekcji rąk.
-
W przedszkolu stosuje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
-
Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy w pomieszczeniach kuchennych, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
IV.
ZASADY PRZEBYWANIA OSÓB TRZECICH W PLACÓWCE
-
Przebywanie osób trzecich w placówce ograniczone jest do minimum.
Osoby te zaopatrzone powinny być w indywidualne środki ochrony osobiste (maseczka). -
Na czas epidemii zawiesza się wszelkie imprezy (teatrzyki, festyny) prowadzone przez osoby z zewnątrz.
-
Dostawcy żywności oraz środków chemicznych nie mogą wchodzić na teren placówki.
Dostawy powinny odbywać się przy drzwiach przeznaczonych do przyjmowania towarów i stamtąd odebrane przez pracowników placówki.
4. Listonosz oraz kurierzy w przypadku dostarczenia przesyłki - pracownik przedszkola zaopatrzony w maseczkę i rękawiczki powinien odebrać ją
osobiście sprzed drzwi wejściowych.
5. Dyrektor przyjmuje interesantów po wcześniejszym ustaleniu terminu. Osoby te, mogą wejść do placówki wyłącznie w maseczce
i po zdezynfekowaniu rąk.
V.
WYTYCZNE DLA PRACOWNIKÓW
Pracownik przedszkola, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów (podwyższona temperatura, kaszel, ból głowy, objawy jelitowo- żołądkowe, wysypka) powinien pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej, wizyty lekarskiej stacjonarnej lub samodzielnie zgłosić się na test COVID poprzez portal Pacjenta gov.pl .
Zadania pracowników:
-
Pracować zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w procedurze.
-
Usunąć z sali, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Systematycznie dezynfekować przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.).
-
Pracownik zobowiązany jest dezynfekować powierzchnie dotykowe (m.in. klamki, włączniki światła, itp.) oraz powierzchnie płaskie (np. blaty stołów).
-
Wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę.
-
Zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
-
Zorganizować dziecku miejsce do wypoczynku na leżaku, zachowując przy tym dystans pomiędzy leżakami, a po zakończeniu odpoczynku zdezynfekować je.
-
Unikać organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
-
Przestrzegać reżimu sanitarnego, w kontakcie z rodzicami/opiekunami prawnymi używać środków ochrony osobistej (maseczka), zachować w miarę możliwości bezpieczny dystans.
-
Przestrzegać zakazu bezpośredniego kontaktu opiekunów ze sobą w czasie sprawowania opieki nad dziećmi.
-
Przestrzegać zakazu kontaktu personelu kuchennego z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
Pracownicy w razie konieczności zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki).
VI.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA COVID-19
-
W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych, charakterystycznych dla zakażenia Covid-19 (kaszel, gorączka, duszność, ból gardła, biegunka, utrata smaku, węchu, wysypka) u pracownika/dziecka należy odizolować pracownika/dziecko
w wydzielonym pomieszczeniu przedszkola. -
Przedszkole zawiadamia rodziców o wystąpieniu objawów chorobowych u dziecka.
-
Dalsze postępowanie dotyczące funkcjonowania placówki uzależnione będzie od stwierdzenia zakażenia bądź jego braku i decyzji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.